מציאת עורך דין בשני שלבים פשוטים
LawFind »מגזין משפט בישראל»מגזין נזיקין » מותו של עובר
מגזין נזיקין

מותו של עובר

כשעובר מת בעודו ברחם אמו, יכול להיות שלעיתים מדובר ברשלנות רפואית. האם ההורים זכאים לפיצוי? או שמה מדובר בנזיקין לגבי העובר עצמו?
  • מערכת האתר
  • |
  • 25/8/2013
  • |
  • 15:11
  • |
  • 1495 צפיות

לפעמים ישנם מקרים בהם עובר מת בעודו ברחם אמו, זאת כתוצאה מרשלנות רפואית שיכולה לנבוע ממספר סיבות רב. האם העובר זכאי לפיצוי על אובדן חייו, זאת למרות שעוד לא נשם נשימה אחת מחוץ לרחם? 

הנזק להורים? לא בהכרח
לא מדובר בנזק שנגרם להורים ובטח לא בעוגמת הנפש, אלא עיסוק ספציפית בחיי העובר עצמו. הטענה היא שאלמלא הרשלנות הרפואית במקרה זה, סביר להניח שהיה מגיח בריא ושלם לעולם. הערך הכספי אותו מעניק הביטוח עבור שני המקרים הוא שונה לחלוטין וגם ערך הנזק הוא במידה שונה ולכן האבחנה בין המקרים היא רלוונטית.

חוק כשרות משפטית
כל אדר כשר לזכויות ולחובות מגמר לידתו ועד מותו. זה המשפט שנכתב בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופות, ועל פיו אפשר לומד שרק מי שנולד (פיזית) זכאי להיות אדם שיש לו חובות וגם זכויות בארץ ישראל. במקרה שהעובר מת בתוך הרחם, הוא לא הגיע ל´גמר לידתו´ כנוסח החוק, ולכן לא זכאי לזכויות ולא לחובות.
קיים הבדל בתביעת הביטוח בין עובר שמת בעודו ברחם או עובר שנולד ומת לאחר מכן

ניתן לתבוע?
על פי הסעיף הנ"ל, אפשר לומר שאי אפשר לתבוע בשם של עובר שעוד לא סיים את הלידה ולא נחשב לאדם בישראל. לא קיבל מספר זהות, לא שם, ולא תעודת לידה. התנאי למעשה, שיקבל העובר חובות וזכויות וגם יהיה אישיות משפטית שניתן לדון עליה, הוא שהוא יוולד חי, אחרת אי אפשר לדון עליו משפטית.

הבדלים בין עובר שמת ברחם לעובר שנולד ומת
ישנם הבדלים בין עובר שמת ברחם לבין עובר שמת בליגה או כמה ימים לאחר מכן, זאת כתוצאה מרשלנות רפואית. על פי החוק, העובר שמת ברחם לא זכאי לפיצוי, ואילו העובר שמת, זכאי לפיצוי של מעל מיליון שקלים. עורך דין לרשלנות רפואית מכיר את החוקים ויכול לייצג אתכם במשפט אל מול הביטוח במקרה של רשלנות כזו או אחרת, גם אם לא בהכרח הובילה למוות. 

עורכי דין לרשלנות רפואית
לפניכם משרדי עורכי דין מובחרים העוסקים בתחום עורכי דין לרשלנות רפואית. הזינו פרטיכם, סמנו משרדים הקרובים ופועלים באיזור מגוריכם ושלחו את הטופס. בתוך זמן קצר נציגי המשרדים יצרו עמכם קשר טלפוני לייעוץ ראשוני או קביעת פגישה.

קראתי ואני מסכים לתקנון האתר
איזורים בארץ: צפון, שרון, מרכז, שפלה, דרום, ירושלים
סמן לפניה
איזורים בארץ: מרכז
סמן לפניה
איזורים בארץ: ירושלים
סמן לפניה
איזורים בארץ: מרכז, שפלה
סמן לפניה
איזורים בארץ: שרון, מרכז
סמן לפניה
איזורים בארץ: צפון
סמן לפניה

תגובות הגולשים
שם
1111111111
נושא
2222222222
תוכן
3333333333333
לייעוץ והכוונה במציאת עורך דין התקשרו עכשיו ל: 03-6958791
או שלחו פרטיכם בטופס הבא ונציגי הייעוץ שלנו ייצרו עמכם קשר בהקדם
קראתי ואני מסכים לתקנון האתר

ייעוץ משפטי חינם
כתבות ומאמרים בנושא מותו של עובר
סגור