מציאת עורך דין בשני שלבים פשוטים
LawFind »מגזין משפט בישראל»מגזין נזיקין » הוכחת עוולת רשלנות
מגזין נזיקין

הוכחת עוולת רשלנות

  • מערכת האתר
  • |
  • 1/3/13
  • |
  • 12:10
  • |
  • 1648 צפיות

המושג רשלנות הינו מושג המתקשר בהקשרים משפטיים למספר תחומים. אנו מכירים בעיקר את צירופי המילים רשלנות רפואית, רשלנות פלילית, גרימת מוות ברשלנות, רשלנות מקצועית ועוד. בתחום דיני הנזיקין מושם דגש רב על הוכחת הרשלנות שחשובה הן מבחינת פסק הדין והן מבחינת קביעת גובה הפיצוי. לפי האמור בדיני הנזיקין אדם הניזוק וסובל מפגיעה בעקבות רשלנות שהוכחה יוכל לדרוש פיצוי ולתבוע את המזיק שבעקבותיו נגרמה הפגיעה. כאמור יש להוכיח רשלנות על פי קריטריונים קבועים בכדי להביא לפיצוי שאינו מגיע באופן אוטומטי. שלא כמו במקרי רשלנות פלילית, במצבי רשלנות נזיקית מספיק להוכיח את עוולת הרשלנות בכדי לזכות בתביעה. הפסיקות בענייני נזיקין ופקודת הנזיקין המנחה אותן הביאו לשורה של תנאים ומבחנים הקובעים רשלנותו של אדם.

קיום עוולת רשלנות
הוכחה של קיום עוולת רשלנות תתקיים כאשר יחולו ארבעה תנאים מצטברים שהם קיום חובת הזהירות, הפרת חובת הזהירות, קיום קשר סיבתי וכמובן קיום נזק. בית המשפט יבדוק באופן עקרוני את עניין מהות הפגיעה ויחליט אם אופיו של המזיק מחייב זהירות כלפי הניזוק ובאופן פרטני יותר עבור המקרה הספציפי האם היה מקום לנקוט זהירות קונקרטית בנסיבות האמורות. במידה והגיע בית המשפט למסקנה כי אכן היה מקום לדבר ייבדק האם במקרה האמור הופרה חובת הזהירות כלומר לא ננקטו כל אמצעי זהירות במטרה למנוע את הנזק. בשלב הסופי יבדוק בית המשפט האם קיים קשר בין הפרת חובת הזהירות לנזק והאם הוא ישיר או עקיף. הבדיקה תתרחש במישור העובדתי שתבדוק את ההתרחשות המציאותית שהובילה לנזק ובמישור המשפטי שיבחן האם נקיטת אמצעי זהירות היתה מונעת את התוצאה הסופית.

כלי עזר לבית המשפט
ארבעת התנאים הללו שכוללים את הבדיקות והמבחנים הדרושים משמשים ככלי עזר בידי בתי המשפט ומאפשרים להם להכריע בדבר הטלת האחריות הנזיקית במסגרת עוולת הרשלנות עבור כל מקרה ספציפי וכמו כן משמשים כמערכת איזונים ובלמים הכוללים בתוכם גם מדיניות חברתית כמו שיקולי מוסר וצדק.

עורכי דין לרשלנות רפואית
לפניכם משרדי עורכי דין מובחרים העוסקים בתחום עורכי דין לרשלנות רפואית. הזינו פרטיכם, סמנו משרדים הקרובים ופועלים באיזור מגוריכם ושלחו את הטופס. בתוך זמן קצר נציגי המשרדים יצרו עמכם קשר טלפוני לייעוץ ראשוני או קביעת פגישה.

קראתי ואני מסכים לתקנון האתר
איזורים בארץ: צפון, שרון, מרכז, שפלה, דרום, ירושלים
סמן לפניה
איזורים בארץ: מרכז
סמן לפניה
איזורים בארץ: ירושלים
סמן לפניה
איזורים בארץ: מרכז, שפלה
סמן לפניה
איזורים בארץ: שרון, מרכז
סמן לפניה
איזורים בארץ: צפון
סמן לפניה

תגובות הגולשים
שם
1111111111
נושא
2222222222
תוכן
3333333333333
לייעוץ והכוונה במציאת עורך דין התקשרו עכשיו ל: 03-6958791
או שלחו פרטיכם בטופס הבא ונציגי הייעוץ שלנו ייצרו עמכם קשר בהקדם
קראתי ואני מסכים לתקנון האתר

ייעוץ משפטי חינם
כתבות ומאמרים בנושא הוכחת עוולת רשלנות
סגור