מציאת עורך דין בשני שלבים פשוטים
LawFind » מסחרי » אגודה שיתופית

אגודה שיתופית

אגודה שיתופית הינה אגודה שמהווה ישות עצמאית משפטית בפני עצמה, למעשה כמעיין קואופרטיב. במקור האגודות הללו הוקמו ללא מטרות קווח. כיום ניתן למצוא אגודות כאלו בארץ שפועלות בדומה לחברות עסקיות. הבעלים של אגודה שיתופית הם למעשה כל חבריה. בעמוד זה ניתן למצוא מידע אודות עורכי דין מובילים בתחום זה. כל מה שיש לעשות זה לבחור את עורכי הדין הרצויים.

מלא פרטיך ושלח פניה לכל עורכי הדין המסומנים
קראתי ואני מסכים לתקנון האתר
מידע משפטי בתחום אגודה שיתופית
בהתאם לפקודת האגודות השיתופיות, אגודה שיתופית הינה איגוד של בני אדם ו/או אגד של אגודות בעלי אינטרסים משותפים, אשר התאגדו יחדיו תוך מטרה לנהל פעילות משותפת למטרות רווח וקידום האינטרסים של חברי הקבוצה הסגורה, תוך טיפוח וקידום יחסי גומלין בין חברי הקבוצה ובכך ליצור שינוי ושיפור של תנאי העבודה ושיטות הייצור. הקמתה של האגודה שיתופית דורשת רישום קונסטרוקטיבי אצל רשם האגודות השיתופיות. 

משמעות ההתאגדות כאגודה שיתופית
אגודה שיתופית הינה צורת התאגדות נוספת על צורות ההתאגדות המוכרות בישראל על פי חוק (בנוסף על חברה פרטית, חברה ציבורית, עמותה וכדומה). הפקודה מגדירה תנאי סף בהם יש לעמוד על מנת להירשם כעמותה שיתופית ביניהן קביעת מספר מינימום של 7 חברים לשם הקמת אגודה שיתופית, קביעת גיל מינימאלי של חברי האגודה לגיל 17. בעת רישום האגודה השיתופית תסווג האגודה כמרכזית ואז תוכל עליה "ברית הפיקוח" אשר מחייבת אותה לפעול בהתאם לשקיפות חשבונאית מסויימת או התיישבותית שתכפיף את האגודה ל"ברית סיוע", ברית שקובעת כי על האגודה לחנך את חבריה בהתאם לערכי הקואופרטיב. בדומה לחברה פרטית, אגודה שיתופית יכולה להתאגד ולקבוע לעצמה הון מניות אשר יתחלק בין חברי הקבוצה. 

אגודות שיתופיות- הלכה למעשה
במדינת ישראל אנו נתקלים באגודות שיתופיות רבות אשר מתאגדות בצורה זו על מנת לקדם מטרה המשותפת לכלל חברי הקבוצה, בעיקר ככל שמדובר הקיבוצים, ישובים קהילתיים, מושבים, חברות למטרות ציבוריות המספקות שירותים כלל ארציים ועוד. לשם הדגמה קיבוצים המאוגדים כאגודה שיתופית, עוסקת האגודה בכלל ההיבטים המסחריים של הקיבוץ, בעיקר באם מדובר בקיבוץ יצרני, לרבות בתחום הייצור, השיווק, הצריכה, החינוך והתרבות. 

רשם האגודות השיתופיות
בהתאם להוראות הפקודה, מינוי של רשם האגודות השיתופיות, אשר מתבצע על ידי שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, נעשה על ידי צו כללי אשר מפרט את סמכויותיו ותפקידיו הרבים. כוחו הרב של רשם האגודות השיתופיות מקורו באופייה הייחודי של האגודה השיתופית כתנועה קואופרטיבית בעלת כוח כלכלי וחברתי רב. במהלך השנים ניתן לראות כי לצורת הרישום כאגודה שיתופית תורמת רבות לקידומו ופיתוחו של המשק הכלכלי.
כתבות ומאמרים בנושא אגודה שיתופית
  • התיישנות תביעה בנקאית
    אחת הסוגיות היותר בעייתיות בנושא ההתיישנות כלפי תביעות או מעשי עוון הוא הנושא של התיישנות תביעה בנקאית. נשאלת השאלה מה קורה אם יש תביעה בנקאית שעברה התיישנות ומצד שני עדיין נשאר חוב כלפי הבנק?...
  • שימוש בקרקע מסחרית
    חוק תכנון ובניה קובע על פי סעיף 156(א), כי השימוש בקרקע חקלאית יעשה בהתאם לאמור בתוספת הראשונה לחוק בלבד, וסעיף 7 לאותו חוק מוסיף, כי אין לעשות שימוש בקרקע חקלאית שלא למטרה אליה יועדה (מטרה חקלאית), כ...

לייעוץ והכוונה במציאת עורך דין התקשרו עכשיו ל: 03-6958791
או שלחו פרטיכם בטופס הבא ונציגי הייעוץ שלנו ייצרו עמכם קשר בהקדם
קראתי ואני מסכים לתקנון האתר

סגור