מציאת עורך דין בשני שלבים פשוטים
LawFind »מגזין משפט בישראל»מגזין פלילי » התעללות בחסר ישע
מגזין פלילי

התעללות בחסר ישע

אחד המעשים הכי נבזיים והכי מדווחים במהדורות הדשות ובעיתונים הם המקרים של התעללות בחסרי ישע. מהי התעללות בחסרי ישע? התעללות גופנית או נפשית בפעוטות, ילדים או קשישים
  • מערכת האתר
  • |
  • 1/1/2014
  • |
  • 15:44
  • |
  • 2253 צפיות

מדובר בהתעללות למעשה בכל מי שאינו יכול להגן על עצמו מבחינה פיזית. בתחילה החוק כוון רק כלפי התעללות בקשישים, אך ב-1989 החוק שונה ונוספו לרשימת חסרי הישע גם קטינים.

חובה לדווח על מקרי התעללות בחסרי ישע
עפ"י חוק, התעללות בחסר ישע היא מעשה נפשע מעין כמותו וחלה חובת דיווח מלאה באם נתקלים במקרה התעללות שכזה. כמובן, בכדי להוכיח התעללות יש להביא ראיות חד משמעיות בנושא ההתעללות שאכן מוכיחים כי זו בוצעה. בכלל זאת, הודעה מטעמו של מי שהתעללו בו, לא תמיד מספיקה. כמו כן, יש להוכיח כי אכן מדובר בחסר ישע גם כפי שניכר בחוק- קרי מי שאינו יכול לדאוג לצרכיו שלו, בריאותו או מחייתו התקינה בכוחות עצמו. 
משמעות ההתעללות בחסר ישע

לבית המשפט יש שיטות לבדיקת חומרת ההתעללות
התעללות בחסר ישע, נחשבת גם עבירה פלילית  שיש עמה קלון ולכן העונשים בגינה הם חמורים. אם מדובר בהתעללות שאינה מבעל חסות ישיר על חסר הישע או מישהו המקורב אליו, מעשה התעללות יכול להסתיים בעונש של 7 שנות מאסר. אם מדובר במישהו שחסר הישע תחת חסותו- יהיה זה קשיש סיעודי, או ילד קטן, או אדם בעל לקות פיזית, או בריאותית או מוחית כלשהי והוכח כי אכן בוצעה התעללות, הרי שאותו אדם יכול להיות נדון ל-9 שנות מאסר. כמובן, שבית המשפט בודק זאת לפי חומרת המעשים, משכם ותדירותם וגם המידה המוסרית שהמעשים עומדים בה או שלא. כך למשל, הזנחה של קשיש סיעודי פעם אחת ויחידה, היא בהחלט לא דבר מקובל, אך יתכן כי העונש בגינה יהיה פחות משום שמדובר במעשה חד פעמי שקרה.

חוששים כי התעללו ביקירכם? מה עושים?
ראשית כל, אם אתם חושדים או שיש לכם הוכחות חותכות כי התעללו ביקירכם, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לאמת זאת מול המתעלל ומול המוסד אשר במסגרתו קרה הדבר. כמובן שאם מדובר בחשאיות ביתו הפרטי של הקשיש או ביתכם שלכם, העניין הזה אינו בתוקף. בנוסף פנו אל עו"ד פלילי  לגבי המשך הפעילות המשפטית והגשת תלונה בנושא שגם תהיה בעלת תכלית משפטית. 
 

עורכי דין לעברות אלימות
לפניכם משרדי עורכי דין מובחרים העוסקים בתחום עורכי דין לעברות אלימות. הזינו פרטיכם, סמנו משרדים הקרובים ופועלים באיזור מגוריכם ושלחו את הטופס. בתוך זמן קצר נציגי המשרדים יצרו עמכם קשר טלפוני לייעוץ ראשוני או קביעת פגישה.

קראתי ואני מסכים לתקנון האתר
איזורים בארץ: מרכז, שפלה, דרום
סמן לפניה
איזורים בארץ: שרון, מרכז
סמן לפניה

תגובות הגולשים
שם
1111111111
נושא
2222222222
תוכן
3333333333333
לייעוץ והכוונה במציאת עורך דין התקשרו עכשיו ל: 03-6958791
או שלחו פרטיכם בטופס הבא ונציגי הייעוץ שלנו ייצרו עמכם קשר בהקדם
קראתי ואני מסכים לתקנון האתר

ייעוץ משפטי חינם
כתבות ומאמרים בנושא התעללות בחסר ישע
סגור