מציאת עורך דין בשני שלבים פשוטים
LawFind » הגירה ואזרחות » חוות דעת על דין זר

חוות דעת על דין זר

"פסק חוץ" הינו פסק דין שניתן באמצעות בית המשפט במדינה זרה בנוגע לעניין אזרחי, כמו למשל פסקי דין בעניין תשלום פיצויים או נזקים גם אם לא ניתן בעניין אזרחי. הכלל אומר, כי פסקי חוץ אינם נושאים מעמד עצמאי ואין להם תוקף אוטומטי לשימוש בארץ – אלא שיש לקלוט אותו.
מלא פרטיך ושלח פניה לכל עורכי הדין המסומנים
קראתי ואני מסכים לתקנון האתר
מידע משפטי בתחום חוות דעת על דין זר
על מנת שפסק חוץ יהיה בעל מעמד עצמאי ותוקף בארץ, יש לקלוט אותו. במסגרת זאת, יש לוודא כי התקבל כדין במדינה המקורית, שמדובר על דיני מדינה מוסריים וראויים במדינה בה נתקבל הדין, שהיה הליך משפטי צודק וראוי ושלנתבע ניתנה הזדמנות הוגנת להתגונן ועוד דרישות אשר יכולות להשתנות מעת לעת בין הדין הישראלי לדין האמריקאי. עורך ישראלי יחווה את דעתו בנוגע לכך במידת בקיאותו בתחום, תוך שהוא מאשר כי הושג בדרך כשרה והוא תקף במדינת המקור. 

החוק לאכיפת פסקי חוץ
החוק לאכיפת פסקי חוץ משנת 1958 עוסק באכיפה של פסקי דין אשר ניתנו במדינה זרה. בית המשפט יכריז על חוק כאכיף אם התקיימו התנאים סמכות, פסק דין חלוט, ניתן לאכיפה במדינת ישראל והדדיות. 

אכיפת פסק חוץ
אכיפת פסקי דין מתייחסת לפסקי דין אשר תכליתם הטלת חובה על הנתבע לעשות דבר מה או מניעת דבר מה.האכיפה – פירושה הוצאה לפועל או ביצוע של פסק דין זר באמצעות משרדי ההוצאה לפועל. האכיפה תכשיר את פסק הדין הזר, ותעמיד לו מעמד של דין מקומי אשר ניתן להוציא אותו לפועל. דין פסק דין שנקבע כאכיף – דינו כדין שניתן בישראל – על פי סעיף 10 לחוק אכיפת פסקי חוץ.

הכרה בפסק חוץ
קבלת הגושפנקא הרשמית לפסק דין זר מבלי שתגרור את ההוצאה לפועל מהווה הכרה בפסק חוץ. מבדילים בין הכרה ישירה להכרה אינסידנטלית. הכרה ישירה-  תוך שפסק דין הצהרתי שמאשר את הפסק הוא מהווה מעשה בית דין ואילו הכרה אינסידנטלית ניתנה אגב דיון בעניין אחר- מהווה מעשה בית דין לאותו עניין בלבד. בהכרה אין פניה להוצאה לפועל לצורך אכיפה. 

ההבדל בין אכיפה להכרה בפס"ד חוץ
האכיפה מתייחסת רק לפסקי דין מסוג IN PERSONA, אלו פסקי דין המטילים חוב על הנתבע, ולהבדיל, הכרה מתייחסת לפסקי דין IN REM – פסקי דין שהם כולי עלמא, פסקי IN PERSINA שדוחים את התביעה ופסקים הצהרתיים. כעיקרון, ההכרה נחשבת לפחותה יותר מן האכיפה בפסקי דין מסוג סטטוס, צווי ירושה, אישיים למען הנתבע וזכויות קניין. רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

כתבות ומאמרים בנושא חוות דעת על דין זר
  • הגירה לאירופה
    במצב שבו לא תמיד יש לנו בטחון מלא במגורים במדינה שלנו, הרבה אנשים שוקלים להוציא אזרחות זרה ואולי אפילו להגר מישראל החוצה. חלק יבחרו לעבור לארה"ב בעוד חלק אחר יתכננו דווקא על הגירה לאירופה. כיצד ע...

לייעוץ והכוונה במציאת עורך דין התקשרו עכשיו ל: 03-6958791
או שלחו פרטיכם בטופס הבא ונציגי הייעוץ שלנו ייצרו עמכם קשר בהקדם
קראתי ואני מסכים לתקנון האתר

סגור